Як розрахувати розмір ступенів та ухил сходового маршу

Сходи в будинку несуть функціональне навантаження, пов’язуючи поверхи, а також служать декоративним елементом, який підтримує стильове оформлення інтер’єру. Вибираючи конструкцію, необхідно брати до уваги важливу експлуатаційну умову – кожному члену сім’ї повинно бути зручно і безпечно підійматися і спускатися.

Розрахунок сходового маршу: норми та правила

Сходові конструкції проєктуються з урахуванням наступних критеріїв.

  • Ширина прольоту.
  • Загальна міжповерхова висота.
  • Зручний кут нахилу.
  • Кількість і розмірні параметри ступенів.

Розрахунок сходів виконується з урахуванням прохідності. Ширини повинно бути достатньо для руху як мінімум одної дорослої людини. Якщо умови дозволяють, бажано, щоб двоє могли вільно розійтися.

У громадських місцях передбачені наступні норми:

  • Ширина стандартного маршу (або гвинтових сходів) не менше 1 м.
  • Сходи з поручнями – 1,2 м.
  • Параметри конструкцій в будинках місткістю ~ 200 осіб – 1,35 м.
  • Прольоти навчальних закладів – 1,5 м.

Ширина і висота сходинки також регламентується. Розмір проступи повинен бути досить, щоб повністю вмістити стопу дорослого. Норма наказує 0,3 м з допустимим відхиленням до 0,28 м з однаковою висотою сходинок по всьому маршу. Стандартний розмір по вертикалі – 0,17 м з допустимим відхиленням в межах 0,12-0,25 м.

Менші або більші параметри ускладнюють підйом, і це робить сходову конструкцію небезпечною. Зручно, якщо ступенів виявиться непарна кількість, оскільки людині звичніше починати й закінчувати рух з однієї ноги.

Оптимальний кут нахилу складає 30-45 градусів.

Зверніть увагу! Для літніх членів сім’ї й маленьких дітей кути, що перевищують 400, можуть виявитися занадто крутими.

У розрахунках часто використовують формулу французького архітектора Блонделя:

Сума 2-х проступів + 1 підступенек = 600-640 мм

Додаткові умови

Плануючи сходи на другий поверх в будинку, звертають увагу на характеристики проступів. Матеріал не повинен ковзати,  і тому якщо використовують гладкі поверхні, слід передбачити протиковзне покриття.

Найбільш поширена форма ступенів – прямокутна. Також зустрічаються такі варіанти:

  • Забіжні: елементи виготовляють у формі трапеції або трикутника. Гвинтові сходи з забіжними ступенями дозволяють економити простір, плавно змінюючи напрямок підйому і спуску.
  • Кутові: спеціальні частини (або площадки) застосовують для повороту на 180 градусів.

Наведені форми опорних частин не мають обмежень за матеріалом. Скляні, металеві, дерев’яні або бетонні сходи можуть проєктуватися як у відкритому, так і в закритому варіанті.

Якщо шукаєте сходи в будинок, пропонуємо перейти в каталог і вибрати модель. Розрахуємо, виготовимо і встановимо з гарантією.