Історія появи гвинтових сходів

Історія сходів бере свій початок із часів утворення людського суспільства. За часів палеоліту, коли навіть будинків у традиційному розумінні ще не було, люди перейняли манеру тварин підніматися і спускатися стежками, спираючись на ті самі ділянки ґрунту. Найдавніший із знайдених малюнків будівельних сходів зберігся на стінах печери неподалік Валенсії — зображення понад 8 тисячоліть.

Свідоцтва античної доби

Самое «возрастное» сохранившееся сооружение находится в археологическом парке города Селинунт на Сицилии рядом с деревней Маринелла. Руины храмов датируются возрастом 2500 лет, среди развалин можно полюбоваться и остатками античной винтовой лестницы.

Действующая реликвия находится в Риме внутри колонны, воздвигнутой в 113 г в честь победы императора Трояна над даками. Высота сооружения составляет 38 м, к смотровой площадке ведут 185 ступеней, творение создано греческим архитектором Аполлодором Дамасским.

Винтовая лестница в жилых зданиях появилась значительно позже — в Средние века. Её использовали не только по прямому назначению, но и как часть оборонительной системы замков.

Стратегічні прийоми феодального суспільства

Масштабне будівництво замків та фортець з вузькими вежами та глибокими підземеллями поставило перед архітекторами проблему зв’язування верхніх та нижніх рівнів. Рішення знайшли в оригінальній конструкції гвинтових сходів, що закручуються по спіралі і практично не займає місця. Підйом і спуск планували безпечним та зручним для власників та захисників, але утрудненим для потенційних загарбників.

Проектуванням та зведенням стратегічних конструкцій займалися майстри професійних гільдій. Напрямок закручування витків завжди велося за годинниковою стрілкою, щоб дати перевагу, що обороняється. Будівництво сходів дозволяло жителям замку вільно користуватися холодною зброєю, тоді як нападники могли або тримати щит, або рубати ліворуч, що значно послаблювало удар у правшів.

Гвинтові конструкції не завжди проектувалися з правою спіраллю. У родовому замку Валленштейнів (Німеччина) усі сходи закручені проти годинникової стрілки. Чому будівельники вибрали зворотний поворот, якщо він незручний для праворукої більшості? Відповідь у генеалогії. Захисникам замку потрібні були саме «неправильні» гвинтові сходи, ціна рішення давала перевагу лівшам. Саме ліворукі лицарі становили кістяк захисників замку.

Історія наших днів

Удосконалення зброї та військової стратегії забрало битви зі стін замків на відкриті поля, проте гвинтові сходи не просто збереглися. Оригінальні спіральні конструкції отримали новий виток у своєму розвитку, додавши до функціональної складової потужний художній акцент.

У сучасних котеджах будівництво сходів на другий поверх вже не розглядається лише як рутинна операція, яка зв’язує рівні. Крім основної форми несе важливе художнє навантаження, підкреслюючи і доповнюючи стилістику будівлі.

Сьогодні можна замовити гвинтові сходи, які стануть домінантою інтер’єру або прикрасять архітектурний ансамбль зовні. Є унікальні приклади, коли спіральні щаблі служать як ефектні арт-об’єкти, що змінюють сприйняття простору.

Пропонуємо познайомитися з прикладами класичних та сучасних споруд у каталозі сайту. У нас можна вибрати і купити гвинтові сходи за готовим проектом з адаптацією або замовити індивідуальну розробку, що не повторює жодного з варіантів.