Сходовий отвір: форми, оформлення, розміри та облаштування

Сходовий марш у приватному будинку – це архітектурний елемент не тільки для декору. На гарні сходи, які гармонують з інтер'єром, приємно дивитися. Але вони перш за все призначені для іншого. Мешканці будинку спускаються і піднімаються сходами на другий поверх кілька разів на день, тому ходити по ним має бути зручно та безпечно.

Ними легко і підстрибом бігають діти; але спираючись на поручні, важко спускаються та піднімаються старші члени родини. Для цього сходи в будинку мають бути правильно розраховані, надійно закріплені й обов'язково мати огорожі.

Види отворів і форми сходів

Сходові марші повторюють форми отвору і з'єднують два поверхи. Як правило, коли будується дім, залишається отвір певної форми і потім відповідно до нього виготовляються сходи:

  • круглий отвір підходить для гвинтових сходів;
  • овальний або напівкруглий – для напівгвинтових або S-подібних;
  • прямокутний – для прямих, П-подібних чи Г-подібних. Це найпростіший і найпоширеніший варіант, який займає більше місця в порівнянні з іншими формами сходів для будинку;
  • нестандартні форми отворів створюються для сходів будь-якої незвичайної і незвичної форми, яка втілюється в життя професіоналами в залежності від польоту фантазії дизайнера або власників будинку.

Іноді ж під них вирізається отвір в перекритті другого поверху, що вимагає особливої скрупульозності в розрахунках і ретельного зміцнення / підсилення конструкцій.

кргууглый проем для винтовой лестницы
полукруглый проем для лестницы
прямоугольный проем для винтовой бетонной лестницы
проем для лестниц нестандартной формы

Визначення розмірів

Розрахунок сходового маршу – важливий момент в будівництві будинку і вимагає відповідального підходу. Перш за все, потрібно точно визначити максимально допустимі розміри отвору і прорізу нагорі. Крім цього, найчастіше необхідний і проріз унизу для фундаменту сходів.

Стандартна ширина отвору варіюється від 60 до 80 см. Потім визначають нахил, довжину і ширину сходів, кількість, висоту і глибину ступенів, а також довжину сходового маршу. Дані підрахунки роблять за певними алгоритмами і формулами, і виконувати їх слід професіоналам.

расчеты лестничного марша

Правила облаштування: що потрібно пам’ятати

Після розрахунків необхідно підготувати площу для майбутніх сходів і намітити план дій:

  1. Визначити верхні та нижні межі конструкції.
  2. Підготувати місце для фундаменту, якщо потрібно.
  3. Визначити межі отвору відносно площини сходів і стін.
  4. Якщо отвору немає:

> розробити план демонтажу;

> створити схему посилення плити перекриття;

> демонтувати отвір в розмірі з урахуванням майбутнього посилення;

> посилити отвір.

Оздоблення та оформлення сходових маршів

Для оздоблення сходів у будинку зазвичай використовується штукатурка, шпаклівка, сітка, металеві профілі, які допоможуть швидше сформувати кути, накладні панелі та рідкі цвяхи.

Оформлення сходового прольоту в приватному будинку залежить від загального стилю дизайну в будинку і має поєднуватися з ним за кольором, фактурою і загальним настроєм. У такому ж стилі оформляються й частини підлоги та стелі, які безпосередньо прилягають до сходів.

Для цього застосовується цементна штукатурка і гіпсова шпаклівка, причому поверхню роблять як гладкою, так і фактурною. Колір залежить від гами, використаної в приміщенні.

Більш швидкий і зручний варіант – накладні панелі, які фіксуються за допомогою рідких цвяхів.

отделка лестничных маршей деревом
отделка лестничных маршей

Різні результати – однакові правила безпеки

Господарі вибирають форми й варіанти оформлення сходів для свого будинку в залежності від смаку та вподобань. Але дотримання необхідних правил безпеки має бути пріоритетним. Завершальні обов'язкові елементи – це досить висока огорожа й освітлення, необхідне в темний час доби.

І, звичайно ж, для правильних розрахунків і монтажу краще звернутися до професіоналів.