Сенсаційне відкриття в будівництві: відтепер вирощують цегли

Бетон – матеріал підвищеної міцності та може служити сотні років, проте він невічний. Основна причина руйнування – тріщини під впливом морозу або палючого сонця, а також тиску, що чиниться на конструкцію.

Вчені Університету Колорадо спільно з DARPA оприлюднили успішний досвід: їм вдалося вирішити це проблему нетрадиційним способом. Інновація полягає у створенні «живого» бетону, який має здатність затягувати тріщини на своїй поверхні.

Як працює технологія

У таку цеглу входять:

  • особливі ціанобактерії,

  • гідрогель,

  • пісок.

Під час проведення експерименту вченим вдалося виростити з половинок одної такої специфічної цегли дві. Вони стверджують, що це не межа можливостей з одної цегли можна отримати цілих вісім.

Активуються ці бактерії при підвищенні вологості й температури та починають рости, отримуючи поживні речовини з гідрогелю. Таким чином, матеріал збільшується в об'ємі.

Що стосується кольору, бактеріям характерний відтінок зеленого, що і є визначальним фактором. У міру їх відмирання він тьмяніє. Експерти констатують, що навіть після того, як це відбувається, бактерії здатні зберігати життєдіяльність ще протягом двох тижнів.

Сфера застосування

Учені прогнозують, що «живий» бетон набуде широкого розповсюдження вже через 5-10 років, а застосування його буде особливо затребуване в боротьбі із надзвичайними ситуаціями, а також допоможе вирішити проблему нестачі ресурсів у місцях, де їх доставка проблематична. Задум цей масштабний: планується охопити не тільки пустелю або Заполяр'я, а й космос у тому числі.

Традиційний бетон навряд чи втратить актуальність у зведенні будівель і залізобетонних конструкцій завдяки своїм перевагам. Однак інноваційні рішення та можливості передових технологій цікаві як фахівцям, так і простим споживачам.